RSS

Dziś ukłon w stronę modelarzy – krzesło projektu Philo T. Farthsworth w skali 1:10

12 Maj

Dawno mnie tu nie było. Wcześniej już opisywałem swoje problemy z internetem. Co prawda trwają one nadal, ale może dziś się uda. Kiedyś tam zasygnalizowałem problem modeli mebli, a w szczególności mebli zaprojektowanych przez Philo T. Farthswoth’a.

Dziś chcę wrócić do tego tematu, a to za sprawą portalu GRABCAD, gdzie ostatnio publikuję niektóre ze swoich rozwiązań. Wracam również z tej przyczyny, że pragnę pokazać, trochę prac z renderingu rysunków. Dodatkowo, istotnym elementem, który pragnę zasygnalizować, jest fakt, że plik źródłowy, dostępny pod adresem portalu http://grabcad.com/library/chair-designed-by-philo-farnsworth-at-1-10.

Jak widać projekt dotyczy skali 1: 10, a nie skali 1:12. Zrobiłem to celowo, bowiem pragnę pokazać zasadę, a nie szczegóły rozwiązania. Te osoby, które uprą się przy skali 1:12, mogą przerobić oprzyrządowanie sami, albo, niech piszą. Ostatecznie droga jest znana.

I jeszcze jedna kwestia. Dla wykonania jednego lub dwóch takich modeli, nie opłaca się robić oprzyrządowania. Projekt dedykuje tym, którzy zechcą wykonywać większe ilości. Tym właśnie życzę powodzenia, a sobie zwykłego, ludzkiego, ” – dziękuję”.

Co do tematów już rozpoczętych, a jeszcze nie dokończonych, to powiesiłem na nich tabliczkę o treści „UNDER CONSTRUCTION”. Ci, którym zależy na dalszej części mogą mnie poganiać, przecież jest gdzie zamieszczać, komentarz. Zaś ci, których to nie interesuje, płakać nie będą.

Wracam więc do zasadniczego tematu i zaczynam od widoku domu zaprojektowanego przez bohatera dzisiejszego wpisu- rysunek 1.

Meble 1

Rysunek 1

Konkretnie idzie o krzesło pokazane na rysunku 2 i 3. Przedstawiam dwie wersje kolorystyczne, aby zadowolić zarówno tych co lubią chrom w połączeniu z czernią, jak i tych co wolą chrom w towarzystwie z jakiegoś odcienia brązu.

Rysunek nr 2

Rysunek 2

Rysunek nr 1

Rysunek 3

Aby zrobić taki model najpierw należy wykonać szkielet z drutu o średnicy 3 mm. Jeśli ktoś życzy sobie inną średnicę, bardzo proszę, ale wówczas należy uwzględnić to przy wykonywaniu kółek. Zresztą to o czym pisze, jest wyraźnie widoczne na rysunku 4

Rysunek nr 4

Rysunek nr 4

Oczywiście po wygięciu ramki, należy ją scalić  Tu nie zabieram głosu, bowiem, każdy ma swoje sposoby. Teraz jednak, patrząc na powyższy rysunek, dochodzę do wniosku, ze miejsce łączenia  może być inaczej zlokalizowane  ale to również jest kwestia dyskusyjna. Przyrząd w całej okazałości, acz rozczłonkowany, pokazuję na rysunku 5. Zasadnicze części są połączone, ale za chwilę, pokazane zostaną osobno.

Rysunek nr 5

Rysunek nr 5

Jako się rzekło. Na rysunku 6 przedstawiam część dolną korpusu. No niestety, wszystkie elementy powinno się zlecić jakiemuś „lasermanowi” a następnie poprosić Pana „Józia”, aby to wszystko dopieścił. Widoczne otwory w podstawie służą do przymocowania całości do jakiegoś stabilnego podłoża.

Rysunek nr 7

Rysunek nr 6 Część dolna przyrządu

Cześć górna, jest trochę bardziej skomplikowana, ale wszystko po kolei. Na rysunku 7, pokazuję ją z osiami, a właściwie, trzpieniami i kołami do wyginania. Tak w istocie, elementy te mogą być w każdym momencie zdemontowane, co w niczym nie utrudnia pracy.

Rysunek nr 10

Rysunek nr 7

Po wyjęciu trzpieni i wyjęciu kółek, pozostaje sam korpus, pokazany na rysunku 8 i 9.

Rysunek nr 11

Rysunek nr 8

Ten sam korpus, widziany z innej strony. Przypominam raz jeszcze, jako że nie pokazuję wszystkich elementów. Pliki źródłowe dostępne są na GRABCAD.

Rysunek nr 12

Rysunek nr 9

Aby precyzyjne wyginanie ramki, było możliwe, potrzeba dźwigni. Pierwsza z nich pokazuje na rysunku 10,

Rysunek nr 13

Rysunek nr 10

Drugie ramię, musi uwzględniać wymiary tylnej ściany giętarki, z tej przyczyny zmuszony byłem zastosować to dziwne wygięcie. Ostateczną postać tego ramienia pokazuje na rysunku 11.

Rysunek nr 13a

Rysunek nr 11

Czas omówić sam proces wyginania ramki z drutu. Tak więc, na samym początku, jest ona ustawiana w dolnej części korpusu, tak jak pokazuje na rysunku 12.

Rysunek nr 14

Rysunek nr 12

Następnie należy górną część wyginarki, wsunąć na jej dolną część. Część górna posiada specjalne prowadnice i ograniczniki, które ustalają jej położenie tak w odniesieniu do części dolnej,  jak i zainstalowanej  wcześniej ramki z drutu. Pokazane to zostało na rysunku 13.

Złożenie wyginarki 2 stopnia V2 etap 2.159

Rysunek nr 13

Teraz można założyć koła – patrz rysunek 14.

Złożenie wyginarki 2 stopnia V2 etap 2.160

Rysunek nr 14

Teraz przyszła kolej na dźwignię i trzpień, co pokazuje na rysunku 15

Rysunek nr 17

Rysunek nr 15

Po przemieszczeniu dźwigni do pozycji pionowej – patrz rysunek nr 16, ramka druciana zyskuje pierwszy łuk i można oczywiście przystąpić do kolejnego etapu. 

Rysunek nr 21

Rysunek nr 16

Schemat postępowania zawsze jest ten sam. najpierw zakładamy koła prowadzące, potem dźwignię a na koniec ustalamy to wszystko trzpieniem. Na rysunku 17, pokazuje początek  kolejnego etapu wyginania ramki.

Rysunek nr 23

Rysunek nr 17

Natomiast na rysunku 18, finał tej operacji

Rysunek nr 26

Rysunek nr 18

I w ten sposób, dochodzimy do ostatniego łuku. Zakładamy kolejne kółka prowadzące – rysunek 19,

Rysunek nr 28

Rysunek nr 19

a następnie dźwignię i wyginamy. Wyjęcie gotowej ramki modelu krzesła, możliwe jest po usunięciu wszystkich kółek prowadzących i wysunięciu z podstawy, górnej części wyginarki

Rysunek nr 29

Rysunek nr 20

W efekcie naszej pracy, otrzymujemy gotową wygięta ramkę krzesła. Teraz przychodzi kolej na część „skórzaną”, ale temu zagadnieniu nie poświęcę czasu. Uważam, że są ważniejsze problemy.

Złożenie krzesła.161

Rysunek nr 21

Tyle na dziś. A co następnym razem? Zobaczymy. Może wreszcie dojrzeje kolejny projekt, albo zakończę walkę z prototypem?. Oby!!!

Póki co pozdrawiam wszystkich serdecznie, licząc nieustannie na Wasza aktywność.

Janusz

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 12 Maj 2013 w Alibre w małej architekturze

 

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: