RSS

Klejenie ramek modelu okna wiktoriańskiego w skali 1:12

29 Kwi

We wpisie z dnia 24 kwietnia rozpocząłem omawianie procesu wykonania modelu okna wiktoriańskiego w skali 1:12. Przedstawiłem wówczas koncepcję przyrządu do ciecia poprzecznego i nacinania wzdłużnego przy pomocy piłki „japońskiej”. Tak więc skłoniłem się w kierunku ręcznego przygotowania elementów. Przyjdzie czas na omówienie innego sposobu, ale tym czasem trzymajmy się przyjętego toku rozumowania. Przyrząd, o którym mówiłem przedstawiam na rysunku nr 1.

Przyrzad uniwersalny - przecinanie listwy.108

Rysunek nr 1 Przyrząd do przecinania i nacinania listewek

Oczywiście nie narzucam nikomu szczegółów w postaci wymiarów, zastosowanych materiałów, szczegółów rozwiązania, ale podkreślam raz jeszcze, wszystkie rysunki udostępniam bezpłatnie.

Teraz czas na wyjaśnienie przyczyny, dla której tyle czasu poświęcam problemowi BARDZO DOKŁADNEGO przycięcia listew. Rozpatrzmy to na przykładzie. Na rysunku 2 pokazuje listewkę 5×5 mm, którą celowo narysowałem z pochyleniem płaszczyzny cięcia o 3°. Jestem głęboko przekonany, że przy tzw. „cięciu na oko” jest to minimum błędu.

Zły kąt

Rysunek 2 Listwa przycięta pod złym kątem

Podczas montażu, bazujemy zazwyczaj na dopasowywaniu płaszczyzn ciecia i dlatego na rysunku 3 pokazuję efekt takiego łączenia. Proszę przyjrzeć się dokładnie, jak krzywa jest ta ramka.

Rama krzywa bez poprawek

Rysunek 3 Efekt łączenia źle przyciętych listew.

Rysunek 4 to te same listwy, ale orientowane nie według płaszczyzn cięcia, ale według płaszczyzn bocznych. Jak widać ramka wygląda z daleka już normalnie.

Rama krzywa po wierceniu

Rysunek 4 Ramka złożona z listew źle przyciętych , ale ustawionych według płaszczyzn bocznych.

Jeśli więc wyobrazimy sobie połączenie kołkiem, to w zbliżeniu, nawet przy źle przyciętych listwach, efekt będzie podobny do tego jaki pokazuję na rysunku 5. Zakładam oczywiście, że jeden parametr został zachowany i traktowany jest jako obligatoryjny, Tym parametrem jest DŁUGOŚĆ!!!

Rama krzywa po wierceniu zbliżenie

Rysunek nr 5 Sposób łączenia źle przyciętych listew.

W sensie ideologi tego typu połączeń, sytuacja wygląda dokładnie tak jak na rysunku 6. Zwyczajnie należy bazować na tych płaszczyznach, które nie były przez nas ręcznie obrabiane.

Podgrupa części ruchomej okna pojedyńczego

Rysunek 5 Zasada łączenia listew, pozwalająca zniwelować błędy przygotowania.

Idzie o to, że kołki mogą w tym przypadku odgrywać rolę elementów prowadzących i stabilizujących. Jeśli więc wiercone otwory będą odpowiednio dopasowane, a kołki odpowiednio „ciasne”, to po ich wciśnięciu, oczywiście po posmarowaniu klejem, ramka powinna być prosta i stabilna. Należy jednak przed wierceniem, wszystkie elementy ramki odpowiednio ustabilizować, zaś przyrząd  w którym to zrobimy, musi odgrywać rolę czegoś co przypomina „skrzynkę” wiertarską. Siłą rzeczy, skoro wiertło ma być odpowiednio prowadzone, to materiał, w którym wykonany jest otwór pilotujący, musi być odpowiednio twardy. To jest tak, jak w przypadku tulejek wiertarskich

Koncepcję takiego przyrządu, pokazuje na rysunku 6. Oczywiście jest to jedynie propozycja. Jeśli komuś ona odpowiada, służę rysunkami, jeśli zaś nie, no to powinien sam sobie takie coś zaprojektować.

Płytka montażowa do częsci ruchomej V2.53

Rysunek 6 Koncepcja przyrządu do nawiercania otworów w listewkach modelu okna wiktoriańskiego.

W celu ułatwienia wkładania nowych listewek i wyjmowania już nawierconych proponuję zastosowanie rozwiązania w postaci dwóch niezależnych części, pokazanych na rysunku 7.

Płytka montażowa do częsci ruchomej V2-2.55

Rysunek 7 Dwie części przyrządu do nawiercania listewek.

W tym miejscu, proszę wrócić do wpisu z dnia 24 kwietnia. Jest tam pokazane kompletne okno, które jak widać, posiada dwie części o tych samych wymiarach zewnętrznych. Jedna z nich posiada przesztywnienie w postaci dwóch pionowych beleczek. Fakt ten nie wpływa w żaden sposób na zewnętrzną postać przyrządu, co pokazuje rysunek 8.

Płytka montażowa do częsci ruchomej V2-3.56

Rysunek 8 Przyrząd do nawiercania listewek części nieruchomej okna.

Dodatkowo prezentuję je równolegle na kolejnych rysunkach. Oba przyrządy są niemal identyczne, ale różnice widoczne będą dopiero po zdjęciu docisku.

Porównanie.100

Rysunek 9 Porównanie przyrządów do nawiercania otworów w części ruchomej i nieruchomej okna.

Teraz, na rysunku 10, widać różnice, które polegają na innym kształcie „wkładki”. W jednym przypadku mamy, trzy wąskie wypełnienia, w drugim zaś, jedno duże.

Porównanie.101

Rysunek 10 Różnice w wykonaniu wypełnienia części górnej przyrządu.

Na rysunku 11 pokazuje to raz jeszcze oddzielając poszczególne elementy w celu dokładniejszego zobrazowania.

Porównanie.106

Rysunek 11 Wyszczególnienie elementów przyrządu.

Po nawierceniu wszystkich otworów, czas przystąpić do klejenia. Do tego celu zaproponowałem następny przyrząd, który przedstawiam na rysunku 12. Ten akurat, przygotowany został do sklejania części ruchomej okna. Poznać to można po pełnej środkowej wkładce. Do części nieruchomej potrzebna jest wkładka składająca się z trzech elementów, tak jak w przypadku przyrządu do wiercenia. Istnieje jednak różnica w ich grubościach. O ile w przypadku wiercenia, wkładka środkowa powinna mieć grubość 5 mm, to w przypadku klejenia jej grubość, powinna wynosić 2 mm. Wynika to z faktu, że wcześniej wszystkie listewki zostały nacięte wzdłuż, aby przygotować miejsce na imitację szyby. Dlatego w przypadku wkładki o większej grubości,  pojawiłby się konflikt, pomiędzy imitacją szyby, a wkładką.

Przyrząd do sklejania części ruchomej okna wiktoriańskiego.59

Rysunek 12 Płytka dolna przyrządu do sklejania listew części ruchomej modelu okna wiktoriańskiego.

Rysunek 13, przedstawia tę samą płytkę z założonymi, wstępnie spiętymi kołkami, ramkę ruchomą okna. Tutaj jednak uwaga. Otóż, cały czas mówię jedynie o kolkach łączących ramkę, nie zaś o kołkach prowadzących ramkę w ościeżnicy. To będzie odrębny temat. Proszę jednak zwrócić uwagę na dwa poziome kołki, których zadaniem jest popychanie ogranicznika i ściskanie ramki w kierunku wzdłużnym.

Przyrząd do sklejania części ruchomej okna wiktoriańskiego.60

Rysunek 13 Ramka wstawiona w przyrząd do sklejania

Teraz czas na założenie mocowań bocznych, które uniemożliwią wypchnięcie listew na zewnątrz. Tu jednak ukryłem docisk górny, aby pokazać, to wszystko,co jest pod nim. Efekt widoczny jest na rysunku 14.

Przyrząd do sklejania części ruchomej okna wiktoriańskiego.62

Rysunek 14 Stabilizacja klejonych listew, wzmocnieniami bocznymi.

Zaproponowałem, aby wszystkie dodatkowe elementy, mocowane były, przy pomocy kołków, łatwych do manipulacji, zakończonych gwintem. Teraz na rysunku 15 pokazuje całość wraz z dociskiem górnym, który jak widać przymocowany jest do wzmocnień bocznych dwoma wkrętami, zaś całość docisku górnego dokręcana jest do podstawy, łącznie czterema kołkami, o których pisałem wcześniej.

Przyrząd do sklejania części ruchomej okna wiktoriańskiego.64

Rysunek 15 Kompletny przyrząd do sklejania listewek modelu okna wiktoriańskiego.

Ten sam przyrząd, tyle, że z innej perspektywy pokazuję na rysunku 16.

Przyrząd do sklejania części ruchomej okna wiktoriańskiego.72

Rysunek 16 Przyrząd do sklejania listewek ramek modelu okna wiktoriańskiego.

Nie wiem, czy wyczerpałem temat. Ktoś powie, a po co aż tyle zachodu z głupią ramką?

Wydaje mi się, że to pytanie jest bezzasadne, bowiem, każdy, nawet najmniejszy błąd, popełniony na samym początku, będzie się mścił przy ostatecznym montaży całości modelu.

Siła rzeczy, ktoś, kto ma zamiar zrobić jedno, albo dwa takie okna, nie będzie sobie zawracał głowy specjalnym oprzyrządowaniem. Jednak w takiej sytuacji, musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie jak to zrobić aby całość wyglądała tak, jak wyglądać powinna.

W kolejnym wpisie zajmę się montowaniem reszty okna, a potem zobaczymy. Wiele tematów jest rozpoczętych i one właśnie wymagają dokończenia.

Na dzisiaj starczy. W przypadku pytań, jestem do Waszej dyspozycji. Zainteresowanych rysunkami, proszę o kontakt.

Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

Janusz

 

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: