RSS

Wyrzynarka włosowa – koncepcji część 2

09 Mar

Dziś będzie raczej krótko, bo w zasadzie koncepcja gotowa. Jak zawsze liczy się możliwość sprawdzenia zasady działania, a potem trzeba przejść do szczegółów. Te zazwyczaj zajmują najwięcej czasu.

Podsumujmy które z założeń zostały załatwione. Tak więc mamy możliwość zmiany częstotliwości, pokazałem koncepcje zmiany amplitudy, zostały jeszcze do załatwienia dwie sprawy. Po pierwsze możliwość zmiany odcinka tnącego, choć nie wiem czy to precyzyjne określenie, oraz zmiana kąta cięcia.

Zacznijmy więc od tego co ma być stałe, ustalmy co jest tabakierą, a co nosem. Przecież to nie ja dla maszyny ale ona dla mnie. To nie ja mam się z materiałem ustawiać, ale odwrotnie. Stół ma być jak stół, więc chcę aby blat zawsze był poziomy.

No to wyobraźmy sobie stół, taki jak na rysunku 1. Koncepcja nie wymaga szczegółów, one wyjdą później, dlatego dzisiaj schematycznie. Stół jak widać ma wycięcia, które za chwilę wypełnimy.

Płyta

Rysunek 1 Stół lub jak kto woli blat wyrzynarki

O uchwytach piłki pisałem poprzednio, więc dziś jedynie schematycznie wkleiłem je w coś co symbolizuje ramiona i korpus wyrzynarki. W środku muszą się znaleźć te elementy, o których pisałem wcześniej, o ile chcemy aby wszystkie założenia zostały spełnione. Przedstawiam to na rysunku 2

Podgrupa kolumny

Rysunek 2 Schematycznie przedstawione ramiona i korpus wyrzynarki

No i jesteśmy już w samym środku problemu, bowiem o ile chcemy aby cały ten zespół się przechylał według naszego życzenia, to musi być jakaś oś. No więc pokazuję ją na rysunku 3. Pokazuję również krótkie prowadnice i wózki. Nie zastanawiajcie się dzisiaj jakie one są, bo to tylko, schemat koncepcyjny. Prawdopodobnie będą inne aby zapewnić maksimum ruchu, Jeszcze raz podkreślam, tu idzie tylko o zasadę działania.

Regulacja wysokości 2

Rysunek 3 Zestaw szyn i wózków dla zapewnienia możliwości przesuwu oraz łożysko dla zapewnienia obrotu.

Teraz już możemy uzbroić nasz korpus w zestaw suwaków i łożyska, aby uzyskać zestawienie, pokazane na rysunku 4

Regulacja wysokości 1

Rysunek 4 Korpus wyrzynarki wraz z zestawem prowadnic i łożysk

Tego typu rozwiązanie daje nam możliwość podnoszenia i opuszczania zestawu ramion co pokazuję na rysunku 5.

Regulacja wysokości 1a

Rysunek 5 Możliwość ruchu w górę

Albo też ich podnoszenia, patrz rysunek 6.

Regulacja wysokości 1b

Rysunek 6 Możliwość ruchu w dół.

Pozornie to wszystko, w sensie przesuwania, wygląda odwrotnie, ale musimy pamiętać, że tym co jest bazą, będzie płyta stołu, tak więc jeśli wózek wędruje do góry, to oznacza, że względem płyty cały korpus został przesunięty w dół.

Na rysunku 3 pokazałem części składowe mechanizmu ruchu. Jak widać są to typowe elementy w postaci prowadnic i wózków. Z tą różnicą, że w środku płyty umieściłem, na obecną chwilę w sposób nietechnologiczny, obsadę łożyska, a w niej trochę nietypowy trzpień ze specyficznym wycięciem. Dlaczego tak zrobiłem, wyjaśnię poniżej.

Jak pamiętamy, rysunek 1 przedstawia to co na obecną chwilę nazywa się stołem. W nim ulokowałem otwory prostokątne. Ten większy służy w prezentowanym modelu do osadzenia w wycięciach osi, pokazanych na rysunku 3. W ten sposób teoretycznie cały model jest prawie skończony. Zostają jeszcze do wykonania obliczenia związane z optymalizacją wymiarów. Idzie o takie ich dobranie, aby użytkownikowi zapewnić maksymalną swobodę doboru parametrów.

Oczywiście należy jeszcze w korpusie umieścić wszystkie podzespoły w tym podzespół napędu, przeniesienia  mocy, podzespół zamiany ruchu obrotowego na posuwisto-zwrotny, podzespół napinania piłki, itp.

Regulacja wysokości 3

Rysunek 7 Kompletny tymczasowy model wyrzynarki

Optymalizacja wymiarów musi uwzględnić dwa przeciwstawne działania. Po pierwsze, mocowanie brzeszczotu, tak górne jak i dolne, w zależności od wielkości skoku (amplitudy), wybranego przez użytkownika, ograniczy możliwość zmiany przesuwania korpusu i ramion wyrzynarki. A przecież założenie jest takie , aby użytkownik w miarę potrzeby, sam decydował, którą częścią brzeszczotu chce pracować. Jeśli uchwyty zostaną ustawione w pozycji neutralnej, tak jak to jest pokazane na rysunku 9, zmiana położenia korpusu względem stołu, jest ograniczona jedynie rozstawem ramion wyrzynarki, który zbliżony będzie, choć nie musi, do długości brzeszczotu. Pokazuję to na rysunku 8.

Regulacja wysokości 3a

Rysunek 8 Możliwość regulacji pionowej

Inaczej się sprawa przedstawia jeśli idzie o wpływ wybranej amplitudy na omawianą możliwość przemieszczania korpusu, a więc wyboru roboczego odcinka brzeszczotu. Wiemy przecież, że oba  mocowania brzeszczotu pracują przeciwstawnie, a więc ich wychylenia będą się sumować. Jeśli więc, wybrana została amplituda 20 mm, to możliwość zmiany ustawienia pionowego zmniejsza się o 40 mm. Pierwsze 20 mm odbierze nam uchwyt górny, a przy powrocie, uchwyt dolny – patrz rysunek 9. Wiemy wszyscy, że ruch pionowy ostrza, powinien być większy niż grubość ciętego materiału. Tak więc bitwa o osiągnięcie rekordu świata we wszystkich parametrach, nie ma najmniejszego sensu. Idzie tu o optymalizację parametrów i maksymalną wygodę użytkownika.

Podgrupa kolumny dół

Rysunek 9 Model przy ruchu uchwytów w dół

Efekt powrotu piłki tnącej w górę pokazuję na rysunku 10

Podgrupa kolumny góra

Rysunek 10 Model kinematyczny przy ruchu uchwytów w górę.

A tak to wygląda z boku, gdzie widać, że przy przekroczeniu pewnej granicy wielkości amplitudy, uchwyt dolny może uderzać w płytę stołu – rysunek 11.

Regulacja wysokości - zboku

Rysunek 11 Możliwość kolizji uchwytu dolnego z płytą stołu.

Jedną z konsekwencji pochylania narzędzia tnącego jest zwiększenie otworu w płycie roboczej, lub jak kto woli w stole. Dlatego często stosuje się jakieś dziwne wkładki, które dają bardziej wizualny efekt niż praktyczny. Jednak jeśli oś obrotu, a właściwie oś pochylania leży dokładnie na płaszczyźnie stołu, tego efektu nie ma. Co pokazuje na rysunku 12

Regulacja wysokości 4

Rysunek 12 Oś obrotu łożyska pochylania leży na płaszczyźnie roboczej stołu. Pozycja „A”

Jak widać, zmiana pozycji narzędzia tnącego nie wymaga zwiększania otworu przelotowego,

Regulacja wysokości 5

Rysunek 13 Pozycja „B”

Zbliżenie tej sytuacji, po ukryciu trzpienia osadczego, pokazałem na rysunku 14.

Regulacja wysokości 9

Rysunek 14 Zbliżenie omawianego szczegółu.

Jako swoisty dowód zamieszczam nadprogramowo rysunki 15 i 16, już bez komentarza.

Regulacja wysokości 6

Rysunek 15

Regulacja wysokości 7

Rysunek 16

I w ten oto sposób dobrnęliśmy do końca „zgrubnych” założeń. Teraz przyjdzie etap wpasowywania poszczególnych elementów, tak, aby nie tylko zachować samą ideę, ale aby nie przekroczyć granicy rozsądnych wymiarów. To w istocie trudne, tym bardziej, że jeszcze czeka jakieś sterowanie wysokością i kątem pochylenia, jakieś sterowanie napięciem piłki, rozwiązanie możliwości stosowania różnych rodzajów piłek, nawet tych „śrubowych”, bez konieczności wymiany uchwytu, no i na koniec, możliwość podnoszenia górnego ramienia.

Regulacja wysokości 8

Rysunek 15 Efekt końcowy prezentacji założeń wyrzynarki włosowej

Jakoś nikt nie pali się do współpracy. Z podglądu tematów, które doprowadziły niektórych Gości na mój blog,  widzę zainteresowanie stylem wiktoriańskim. Może więc przez ten czas kiedy będę rozwiązywał problemy z wyrzynarką, podrzucę coś z tego zakresu, może przejdziemy, albo chociaż rozpoczniemy omawiać pilarkę o zmiennym kącie pochylania tarczy i innymi ciekawostkami, albo też, przedstawię projekt kilku mebli ogrodowych, dla tych, których to interesuje.

Jak zwykle pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do komentowania, jak również do zadawania pytań.

Czekam nieustannie na Wasze projekty, przecież u licha jest rzeczą niemożliwą, aby nikt w naszym pięknym kraju tym się nie zajmował.

Pozdrawiam.

Janusz

Reklamy
 

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: