RSS

Mini tokarka CNC

22 Lu

Pisząc o projekcie mini tokarki, przedstawiłem rozwiązanie najprostsze, w którym obróbka mogła się odbywać przy pomocy dłuta. Następnie opisałem projekt wzbogacony o kopiał. Dziś czas na sterowanie numeryczne. Gdzieś po drodze umyka projekt ręcznego sterowania posuwem suportów, ale ten problem zaraz nam wyjdzie i będę zmuszony omówić go oddzielnie. Na rysunku 1 przedstawiłem złożenie mini tokarki CNC. Pozostawiłem te elementy z poprzednich wersji, które są identyczne, a dodałem tylko to co niezbędne, aby osiągnąć założony cel.

Złożenie mini tokarki CNC 1

Rysunek 1 Złożenie tokarki CNC

Po ukryciu podzespołów niepotrzebnych w tym momencie, pozostaje samo sedno sprawy, pokazane na rysunku 2. Może z przodu za mało widać, przeto z drugiej strony widać dwa silniki krokowe NEMA 11, które jak sądzę podołają zadaniu. Aby zabezpieczyć się przed przekleństwem braku współosiowości zastosowałem sprzęgła mieszkowe.

Rysunek 2

Rysunek 2  Widok mini tokarki CNC po ukryciu wrzeciennika i konika

Silniki i sprzęgła te widoczne na rysunku 3, znajdziecie w internetowym katalogu IGUS-a. W przypadku, gdyby po wykonaniu prototypu, okazały się za słabe, zastosowany sposób mocowania, umożliwia mi po niewielkich przeróbkach, zastosować silniki o większym momencie trzymania. Wychodzę z założenia, że samo przełożenie wynikające z zastosowania śruby napędowej, z klasycznym metrycznym gwintem M5, umożliwi ich zastosowanie.

Rysunek 4 Widok od drugiej strony

Rysunek 3 Widok od drugiej strony

Na rysunku 3 przedstawiam zbliżenie tego fragmentu mini tokarki. Jak widać jest wystarczająco dużo miejsca, aby w razie konieczności wprowadzić coś większego.

Rysunek 4 Zastosowany napęd oraz sprzęgło mieszkowe

Rysunek 4 Zastosowany napęd oraz sprzęgło mieszkowe

Na rysunku 5 przedstawiam szczegóły zamontowania silnika krokowego. Tu co prawda jest mniej miejsca, ale istnieje możliwość jego odsunięcia a wówczas zapewne się zmieści.

Rysunek 5 Napęd suportu poprzecznego

Rysunek 5 Napęd suportu poprzecznego

Na rysunku 6 pokazuje sposób rozwiązania przeniesienia napędu. jak widać śruba napędowa  również połączona jest z silnikiem poprzez sprzęgło mieszkowe. Można zastosować inne, mniejsze, ale na tym etapie projektowania, postanowiłem pozostać przy jednym typie. Pomiędzy zestaw wózków, które wykorzystałem jako gniazdo, wcisnąłem nakrętkę wykonana z IGLIDUR-u.

Rysunek 6 Napęd suportu poprzecznego po ukryciu płyty mocującej

Rysunek 6 Napęd suportu poprzecznego po ukryciu płyty mocującej

To samo pokazuje na rysunku 7, ale z innej strony.

Rysunek 7 Widok śruby napędowej suportu poprzecznego i nakretki

Rysunek 7 Widok śruby napędowej suportu poprzecznego i nakretki

No i już jesteśmy przy głównej bolączce. Napęd ręczny, kłóci się z napędem mechanicznym. W tym przypadku mowa jest o śrubie M5, Użytkownik miałby problem, gdyby nie możliwość odłączenia połączenia śruby napędowej z suportem wzdłużnym. Zaprojektowałem więc małą nakrętkę dzieloną, która w towarzystwie innych rozwiązań, będzie tematem następnego wpisu.

Złożenie mini tokarki CNC 11

Rysunek 8 Napęd suportu poprzecznego – widok z przodu

Po jej rozłączeniu, użytkownik będzie miał możliwość wykorzystywania kółek umieszczonych z przodu tokarki i przesuwu suportu za ich pomocą i zębatego paska. Tu oczywiście można zastosować pewną zmianę i wprowadzić drugi stopień przełożenia, aby zwiększając ilość obrotów, zwiększyć moment na ostatnim kole a tym samym siłę pociągową. Zastanowię się nad tym i o ile starczy czasu, bo następne tematy i projekty czekają, coś zaproponuję.

Rysunek 8 Napęd suportu wzdłużnego

Rysunek 9 Napęd suportu wzdłużnego

Jeszcze raz wracam  do nakrętki dzielonej, którą pokazuję na rysunku 10. Jest to maleństwo i zapewne pojawią się problemy z jej wykonaniem.

Rysunek 9 Suporty z widoczną nakrętką dzieloną

Rysunek 10 Suporty z widoczną nakrętką dzieloną

Poza tym prawdę mówiąc, nie mam doświadczenia w tym zakresie. Ponoć, co niektórzy ciągle powtarzają, uczyć należy się na błędach, ale nie swoich. Może ktoś zna to zagadnienie i pomoże mi, a przynajmniej podda konstruktywnej krytyce, to co piszę.

Rysunek 10 Nakrętka dzielona na śrubie napędowej

Rysunek 11 Nakrętka dzielona na śrubie napędowej

W zbliżeniu jeden z przedmiotów następnego wpisu, przedstawiam na rysunku 12. Zasada działania jest prosta. Dźwignia w pionie – śruba zwolniona, dźwignia w poziomie – śruba podpięta.

Rysunek 11 Nakrętka dzielona

Rysunek 12 Nakrętka dzielona

Na rysunku 13 przestawiam silnik krokowy NEMA 11, bez podania jego danych technicznych. Znaleźć je można na stronie IGUS, albo na wielu innych stronach.

Rysunek 12 Silnik NEMA 11

Rysunek 13 Silnik NEMA 11

Ta sama uwaga dotyczy sprzęgła mieszkowego, które również oferowane jest przez wielu dostawców. Jest więc w czym wybierać.

Rysunek 13 Sprzęgło mieszkowe

Rysunek 14 Sprzęgło mieszkowe

Sądzę, że na dziś wystarczy. Może za tydzień wrócimy do pilarek, bowiem kończę pracę nad pierwszym prototypem. Będą zdjęcia i szczegóły wykonawcze.

Dokończymy najpierw temat mini tokarki.

Teraz jednak sygnalnie chciałbym zaprezentować efekt graficzny omawianego projektu. Rendering wykonany został przez Pana Roberta Raimanna, z Datacomp, któremu serdecznie dziękuję.

tokarka2.82

Rysunek 15

Trochę z góry

tokarka2.81

Rysunek 16

Albo na czerwono, też ładnie.

tokarka2.88

Rysunek 17

Jak zawsze wszystkich zachęcam do komentowania i publikacji własnych projektów. Zainteresowanych plikami źródłowymi proszę o kontakt.

Wszystkich gości serdecznie pozdrawiam.

Janusz

Reklamy
 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: