RSS

Precyzja zobowiązuje, czyli IGUS od kuchni

17 Lu

Bywa, że już dojrzeliśmy do jakiegoś rozwiązania. Bywa, że jesteśmy święcie przekonani, że to co chcemy zaprojektować, musi mieć szynę i wózek. Sięgamy do dostępnych w internecie katalogów i wybieramy, a jest z czego!!! Wybraliśmy i załóżmy, że to co wybraliśmy jest podobne do tego co pokazuję na rysunku 1.

drylin_w_einzelschiene_eckig_2g

Rysunek 1 Schemat wymiarowy systemu wózka WJ200QM-01-06 i szyny WSQ-06

Pełni szczęścia pobieramy poszczególne modele 3D. Najpierw pobieramy model szyny, pokazany na rysunku 2

WSQ-06

Rysunek 2 Szyna WSQ-06

Następnie pobieramy model wózka pokazany na rysunku 3

WJ200QM-01-06 - pobrany

Rysunek 3 Wózek WJ200QM-01-06

Ale po chwili zauważamy, że dostaliśmy trochę więcej niż należałoby oczekiwać. Z zaskoczeniem konstatujemy, że ten model jest prawdziwy i kompletny. Skoro wózek ma prowadnice, to są one oddzielnym elementem. I tak w pobieranym modelu jest! Pokazuję to na rysunku 4.

WJ200QM-01-06 - pobrany2

Rysunek 4 Obie części wózka WJ200QM-01-06

Oczywiście na początku wiążemy relacjami poszczególne elementy i sprawa załatwiona. To,  że jakoś dziwnie się ustawia, bo w pionie a nie w poziomie, nie przeszkadza. Mamy na to sposoby aby całość  inaczej w przestrzeni zorientować.

WJ200QM-01-06 zmontowany

Rysunek 5 Zmontowany wózek WJ200QM-01-06

Czas na „ożenek” wózka i szyny. Najpierw szyna, którą ustawiamy w przestrzeni tak jak nam potrzeba.

Początek złożenia

Rysunek 6 Zrzut ekranu „ustawionej” szyny WSQ-06

Dokładamy wózek i zaczynamy, przyzwyczajeni do prostych ruchów, narzucać kolejne relacje, co pokazuję na rysunkach.

Początek złożenia 2

Rysunek 7 Efekt próby narzucenia „szybkiej relacji” – WYRÓWNANIE

Najpierw spokojnie wybieramy z „szybkich relacji” PRZYLEGANIE albo WYRÓWNANIE, ale coś jest nie tak. No to „na spokojnie” sięgamy po „standardowe relacje”, ale o dziwo coś znowu nam ucieka.

Relacja 2

Rysunek 8 Efekt narzucenia „standardowej relacji” – WYRÓWNANIE

I tu pojawia się zaskoczenie, bo efekt naszych zabiegów daleko odbiega od zamierzonego celu. Zaczynamy nerwowo poszukiwać błędu w rozumowaniu, aż wreszcie sięgamy do źródła.

WJ200QM-01-06 - część 1

Rysunek 9 Tulejka ślizgowa wózka WJ200QM-01-06

Zaczynamy się przyglądać dokładniej na czym polega nasz błąd, a tu niespodzianka. Krawędź wewnętrzna jakoś nie wygląda na prostą.

WJ200QM-01-06 część 1a

Rysunek 10 Widok od strony powierzchni czołowej

Sprawdzamy nasze podejrzenia i już wszystko wiadomo

Pomiar łuków

Rysunek 10 Powierzchnia czołowa tulejki ślizgowej wózka WJ200QM-01-06, po zamarkowaniu poleceniem „rzutuj do szkicu” i określeniu wartości promienia

To co wydawało mi się płaskie, było w rzeczywistości fragmentem walca o promieniu 50 mm.

I TO JEST PRECYZJA!!!! 

Nie dość, że w realnym elemencie mamy do czynienia z tak finezyjnie wykonanym elementem, to jeszcze taka sama dokładność zastosowana została w modelu 3D. Tak naprawdę, dopiero gdy zauważyłem ten szczegół, zrozumiałem, skąd wynika moje zaufanie do wyrobów Firmy IGUS. A przecież już od dłuższego czasu wykorzystuję je w swoich projektach.

Tych, którzy sądzą, że mój blog jest sponsorowany przez IGUS, pragnę wyprowadzić z błędu. Co prawda, jak ktoś się uprze, to i tak będzie wiedział lepiej niż ja, ale szczerze mówiąc jest mi to obojętne  Mam swoje upodobania i typy. Są nimi ALIBRE i IGUS, Są jeszcze inne, ale o tym w następnych wpisach.

Teraz jednak dokończmy dzieła.

Skoro wiemy, ze nie jest to powierzchnia płaska, to zastosować trzeba inną relację. W zasadzie mógłbym już w tym miejscu zakończyć, bo dla wtajemniczonych nie jest to żadna rewelacja, ale dla porządku przedstawię wszystkie zrzuty ekranowe. Chciałem dołączyć symulację, ale gdzieś popełniam błąd i jakoś nie chce mi się ten wózek po szynie poruszać.

Relacja 3

Rysunek 11 Zaczynam od wyboru „relacje standardowe”

Zaczynam oczywiście od wyboru „relacja standardowe” stąd na rysunku 11 nic w istocie się nie dzieje. Następnie wybieram dwie płaszczyzny i narzucam styczność na zewnątrz

Relacja 4

Rysunek 12 Narzucam styczność na zewnątrz – po raz pierwszy

Czas na kolejny ruch, który pokazuje na rysunku 13.

Relacja 5

Rysunek 13 Narzucam kolejny raz „styczność na zewnątrz” wybierając inne powierzchnie

Efekt jeszcze nie jest zadowalający, więc zmuszony jestem do narzucenia po raz trzeci tej samej relacji, wybierając już trzeci „zestaw” powierzchni, co pokazuję na rysunku 14.

Relacja 6

Rysunek 14. Trzecia relacja „styczność na zewnątrz”

I wreszcie mam to co chciałem osiągnąć, co dokumentuje na rysunku 15.

Relacja 7

Rysunek 15 Efekt zastosowania trzech relacji „styczność na zewnątrz”

Aby mieć pewność, pomierzyłem katy i efekt prezentuję na rysunku 16.

Relacja 8

Rysunek 16 Sprawdzenie poprawności złożenia poprzez pomiar kątów pomiędzy płaszczyznami

Wreszcie efekt jest taki jak być powinien.

Jak pamiętam, na samym początku mojej przygody z elementami Firmy IGUS, miałem z ich implementacją pewne problemy. Nie potrafiłem wczuć się w filozofię sposobu tworzenia modeli 3D jakie zastosowano w IGUS-e. Z tej przyczyny bywało, że czasami zmuszony byłem „malować” swoją wersję elementów. Dziś śmieję się z tego, bowiem wychodzę z założenia, że taka lekcja każdemu się przyda.

Tak już jest precyzja jak szlachectwo do czegoś zobowiązuje. Tak tego, który produkuje elementy wykonane z opisana dokładnością, jak i tego, który chce je zastosować. Tutaj punkt należy się IGUS-owi.

Jeszcze jedna uwaga. Analizując ścieżki po jakich dotarli na mój blog mili goście, zauważyłem poszukiwania modeli 3D kół do zębatych przekładni pasowych. Nie wiem, czy osoba, która ich potrzebowała, znalazła źródło, ale szkoda, że nie zostawiła śladu. Odpowiedź byłaby szybka.

Po to ten blog powstał. Przecież każdy ma swoje informacje i źródła, ja również. A ponieważ wszystko tutaj jest za darmo, więc trochę się dziwię.

Dlatego dziś bardzo skrótowo, bo czasu i miejsca brakuje, podam adres, gdzie wszystko można znaleźć i pobrać za darmo. W następnym wpisie przedstawię szczegóły. Oto link: http://www.sdp-si.com/.

Jeszcze raz zachęcam wszystkich do komentowania i zadawania pytań, jak również do przesyłania własnych projektów do publikacji.

Pozdrawiam serdecznie.

Janusz

Reklamy
 

Tagi: , , , , ,

2 responses to “Precyzja zobowiązuje, czyli IGUS od kuchni

 1. Tomasz Cieszyn

  24 lutego 2015 at 20:36

  Hej, czy te konkretne szyny kwadratowe (lub kątowe jak je nazywa igus) nadawałyby się do takiego zastosowania (jedna szyna i jeden / dwa wózki ) jak w tym przypadku http://centrumdruku3d.pl/wp-content/uploads/2014/04/ekstruder718.png . Ta głowica drukarki 3D nie żadnych obciążeń z boku żeby powodować naprężenia w wózku. Słyszałem, że Igus ma znaczące luzy, jednak Twoja opinia na temat precyzji igusa jest zachęcająca.

   
  • Janusz

   10 marca 2015 at 19:45

   Ponieważ nie zjadłem wszystkich rozumów, poprosiłem o komentarz przedstawiciela Firmy IGUS. A napisał tak:
   System prowadzenia liniowego drylin W jest już stosowany w wielu drukarkach 3d. Zakres możliwych do zastosowania łożysk, szyn i akcesoriów jest duży a możliwość ich kombinacji ogromna. Łożyska ślizgowe wymagają luzu na pewnym poziomie aby zapewnić płynny ruch. Nasze starania w zakresie rozwoju produktu, jakie prowadzimy od ponad 20 lat mają za zadanie zminimalizowanie luzu przy zapewnieniu płynnej pracy bez wymagania smarowania. Rozwiązaniem, które w tym pomaga jest system regulacji luzu. Jest on dostępny do okrągłej wersji prowadnicy czyli do szyny WS-10. Łożysko ma oznaczenie WJUME-01-10. Mogę zaproponować próbkę jednego łożyska aby mógł Pan sprawdzić jego funkcjonalność.
   Dziękuję za możliwość odpowiedzi

    

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: